флаг

Новини

         Розвиток громадянського суспільства, підвищення відкритості та прозорості роботи влади, залучення громадськості до прийняття управлінських рішень були і залишаються одним з основних напрямів роботи Президента України В.Януковича та голови обласної державної адміністрації О.Пеклушенка.
         За останні декілька років завдяки злагодженій роботі центральної і місцевої влади вдалося досягти значних досягнень в цьому напрямку. Важливою віхою стало прийняття Програми сприяння розвитку громадянського суспільства в Запорізькій області на 2013-2016 роки. Цей базовий документ виник не на порожньому місці і увібрав в себе всі досягнення у взаємодії влади і громадськості за попередні роки.

         Підтримку цим процесам обласна влада надавала і раніше в рамках програми «Назустріч людям» (330 тис. грн в рік), обласної програми сприяння розвитку козацтва (270 тис. грн), програми підтримки розвитку науково-просвітницької діяльності громадських організацій (447 тис. грн.).

         Сьогодні чітко сформульовані три мети подальшої роботи: створення сприятливих інституційних умов для діяльності громадських організацій, їх активну участь у формуванні та реалізації державної політики на регіональному рівні, залучення громадськості до обговорення реформ, що проводяться командою Президента.

         Що робиться для досягнення цих цілей? По-перше, створені сприятливі інституційно-правові умови для зростання активності громадських організацій. У всіх районах і містах затверджено порядки проведення консультацій з громадськістю, складений обласний план проведення консультацій з громадськістю на 2013 рік. Активізований соціальний діалог з профспілками - у 18 районах та містах області їх представники включені до складу колегій райдержадміністрацій та міськвиконкомів. Завдяки такій тісній взаємодії кількість трудових конфліктів і спорів у регіоні за останні три роки скоротилося в кілька разів. Активно працює обласна тристороння рада з участю представників обласної влади, роботодавців і профспілок. Успішно реалізуються заходи, передбачені міжнародної ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд» - прийнята регіональна програма боротьби з корупцією, до кінця року будуть відкриті центри надання адмін. послуг у всіх міста та районах області, розвивається волонтерський рух серед молоді і підлітків. Тільки в цьому році на загальноміські свята (первомайський концерт «Весна на Заречной улице», День перемоги, Покровський ярмарок, реконструкція козацького бою і битви за визволення Запоріжжя) залучили понад 1,5 тис. волонтерів - переважно студентів.  Сьогодні громадськість, учнівська та робітнича молодь широко включилися в боротьбу з поширенням наркоманії та торгівлі наркотиками, новий імпульс якій дали ініціативи очільника області О.Пеклушенка.

         Запущений механізм проведення конкурсного відбору для участі громадських організацій у регіональних соціальних проектах. У вересні цього року проведено конкурс на організацію гарячого харчування осіб без певного місця проживання в зимовий період (100 тис. грн.), переможцем якого стала обласна організація Товариства Червоного Хреста.

         Значних успіхів досягнуто в забезпеченні доступу громадян до публічної інформації. За результатами авторитетного рейтингу Центру політичних досліджень і аналітики вже кілька років поспіль Запорізька облдержадміністрація займає одне з перших місць в Україні за ступенем відкритості.

         По-друге, влада завжди відкрита для діалогу з громадськими організаціями різних типів. Разом з тим пріоритетним залишається співпраця з громадськими формуваннями, які мають реальний вплив на соціально-економічні процеси в регіоні та відстоюють інтереси великої кількості людей. Вже 14 років поспіль напередодні Дня Перемоги в нашій області проводиться єдиний в Україні телемарафон «Пам'ять», який транслюється у прямому ефірі місцевого та національного телебачення. В цьому році телемарафон зібрав найбільшу суму пожертвувань за всю свою історію - 1 млн. 25 тис. грн., що надійшли від 857 учасників. Кошти, що надійшли у фонд телемарафону "Пам'ять" розподіляються гласно і відкрито, на розширеному засіданні президії обласної координаційної ради громадських об'єднань та організацій по роботі з громадянами, які потребують соціальної підтримки під моїм особистим головуванням. Кошти розподіляється між ветеранами їх усіх міст і районів області, пропорційно внеску конкретних територій.

Ці гроші використовуються на цільові виплати найбільш потребують підтримки ветеранам війни через місцеві ветеранські організації. Частина з них-спрямована на поліпшення умов перебування та лікування в обласному госпіталі для інвалідів війни та госпітального відділення для ветеранів обласної клінічної лікарні, у яких щороку проліковується 2 тисячі ветеранів. Це наочний приклад роботи механізмів соціально партнерства між владою і бізнесом у громадянському суспільстві.

         З кожним роком зростає ефективність співпраці влади з громадськими організаціями «афганців», «чорнобильців» та «дітей війни». На обласному і районному рівнях з ними підписані меморандуми, створені координаційні ради, відкрито пам'ятника 4 і 5 меморіальних дошок воїнам-інтернаціоналістам, видана регіональна Книга пам'яті. Незабаром розпочнеться будівництво пам'ятника ліквідаторам Чорнобильської катастрофи в обласному центрі. Вперше в Україні за сприяння обласної влади відкрито офіс організації «Захист прав дітей війни» в самому центрі Запоріжжя, навпроти облдержадміністрації. Тут зроблено ремонт, закуплено меблі та комп'ютерна техніка.

         По-третє, створена система громадських рад усіх рівнів, які з кожним роком будуть набувати все більшої ваги, ставати центром взаємодії представників різних громадських організацій. В області діє 24 громадських ради при облдержадміністрації, 20 райдержадміністраціях і трьох виконкомах міст обласного значення. До складу громадських рад всіх рівнів входять понад 500 представників інститутів громадянського суспільства, серед яких профспілки і їх об'єднання (38%), громадські організації (35%) та релігійні громади (15%). В нашій роботі є і перші досягнення. За ініціативи Громадської ради при Новомиколаївській РДА розроблена районна програма розвитку громадянського суспільства, отримала високу оцінку депутатів райради. В Оріхівському районі за активної участі Громадської ради створено центр реабілітації дітей-інвалідів. Пологівські громади вперше в області організували проведення громадської експертизи двох програм місцевого бюджету. У Великобілозерському районі за ініціативи громадської ради організовано два молодіжних фестивалі. Ініціатива громадських активістів Веселівського району зі спорудження сучасного дитячого і спортивного майданчика біля районної гімназії отримала підтримку голови облдержадміністрації О.Пеклушенка. Громадською радою Вільнянського району запропонована нова схема організації дорожнього руху в райцентрі.

         По-четверте, ведеться активна робота по роз'ясненню сутності соціально-економічних реформ, що проводяться Президентом і Урядом - за дев'ять місяців нинішнього року з громадськістю проведено 1320 заходів, що на 17% більше у порівнянні з минулим роком. Серед них - 56 публічних громадських обговорень, 27 громадських слухань, 53 засідання за «круглими столами», 6 конференцій і форумів. Основну увагу було приділено обговоренню соціальних ініціатив Президента України щодо реформування системи екстреної медичної допомоги, створення шкільних округів, збереженню і розвитку мережі дитячих спортивних майданчиків, розвитку дошкільної освіти, демонополізації ринку хлібопродуктів, становленню малих пекарень в містах і районах області. Живі дискусії серед запорізьких активістів викликав законопроект «Про внутрішню торгівлю», проект наказу Міністерства агропромислового розвитку про нові розцінки на послуги ветеринарної медицини. Також чимало уваги було приділено обговорення резонансних тем регіонального значення - можливість розробки залізорудного родовища в Гуляйпільському районі, підвищення тарифів на послуги ЖКГ у Пологівському районі, використання ставка у Василівському районі, скасування дозволу на атмосферні викиди заводу з переробки пластику в Запорізькому районі та багато іншого.

         Все це - лише мала частина тих проектів по роботі з громадськістю, які реалізуються сьогодні в Запорізькому регіоні. Обласна виконавча влада активно працює над реалізацією міжнародної ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд», веде широку роз'яснювальну роботу з євроінтеграційної тематики, збирає пропозиції до регіонального плану проведення консультацій з громадськістю на 2014 рік. При цьому головний принцип роботи облдержадміністрації - відкритість для діалогу з усіма громадськими діячами, незалежно від їх політичних поглядів та уподобань, з усіма, хто хоче внести вклад в соціальний, економічний та культурний розвиток нашого краю.


За матеріалами прес-служби Запорізької обласної державної адміністрації