флаг

Новини

Запорізький Офіс Реформ зустрівся з чернігівцями
Про перспективний план формування об’єднаних територіальних громад (ОТГ) у рамках реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади йшлося на зустрічі директора Запорізького Офісу реформ Олександра Свистуна із представниками органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, депутатським корпусом і громадськістю цієї середи в райдержадміністрації.

Олександр Свистун окреслив повноваження органів місцевого самоврядування ОТГ, фінансові ресурси та відповідальність. Зокрема пропонується надати громадам право самотужки планувати свій розвиток, формувати бюджет, розпоряджатися всіма землями у межах громади (зокрема й за межами населених пунктів), працювати над залученням інвестицій, дбати про інфраструктуру, опікуватися житлово-комунальними питаннями, громадським транспортом, пожежною охороною та охороною громадського порядку тощо. Крім того, держава делегує громаді свої повноваження у медичній та освітній сферах.

Мета реформи місцевого самоврядування – забезпечення спроможності громади за рахунок власних ресурсів вирішувати питання місцевого значення. На фінансування потреб громади у ній залишається 60% податку на доходи фізичних осіб, 25% екологічного податку, 5% акцизного податку, 100% єдиного податку, 100% на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності, 100% податку на майно (нерухомість, землю, транспорт). Зберігаються й державні субвенції на освіту і медицину.

Інформація про те, що 10 червня робочою групою з підтримки та впровадження заходів із добровільного об’єднання територіальних громад буда надана пропозиція до обласної державної адміністрації про формування на території нашого району однієї ОТГ, обурила частину присутніх на зустрічі. Вони відзначили, що бракує широкого громадського обговорення реформи, немає законодавчого обґрунтування деяких повноважень і фінансових ресурсів, які декларуються. Люди бояться, що реформа буде невдалою, як і деякі попередні (скажімо, медична реформа). Промовці підкреслювали, що об’єднання має відбуватися на добровільній основі, бути фінансово вигідним і схваленим більшістю мешканців громад.


Сумніви виникли і щодо долі навчальних закладів у селах після об’єднання. Директор Офісу реформ наголосив, що вирішувати майбутнє шкіл має громада. Проте щоб забезпечити їхню роботу, громаді необхідні фінансові ресурси. Укрупнення шкіл і збільшення кількості учнів означатимуть відповідне зростання дотацій (кошти з держбюджету виділяються з розрахунку “на одного учня — певна сума на рік”). Звісно, треба враховувати проблему підвезення школярів і вчителів, працевлаштування частини педагогів. Однак усе це — в межах повноважень громади.

Багато питань і щодо повноважень старости, який представлятиме інтереси жителів села у виконкомі об’єднаної громади. Поки що не визначено чітких механізмів його роботи, і це потребує ґрунтовного розгляду проблеми законотворцями. Гостра необхідність – у доопрацюванні, внесенні змін до Конституції, профільного Закону України «Про місцеве самоврядування».

Хвилю спротиву з боку представників місцевого самоврядування району під час зустрічі можна пояснити тим, що вони бояться втратити свої робочі місця, адже сільські ради в їхньому сучасному вигляді після реформи зникнуть. Таку думку висловив гість із Запоріжжя. Заступник голови РДА Віталій Манич зазначив, що не всі голови і депутати сільських рад ознайомилися з Законом України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», методикою формування ОТГ, не всі прорахували можливі варіанти об’єднання, а це потрібно робити, щоб із цифрами на руках говорити зі своїми виборцями про його переваги або недоліки.

Майже двогодинне обговорення завершив голова РДА Віктор Дудукалов. Він наголосив, що сьогодні немає часу для пустих розмов – натомість потрібні конструктивні пропозиції від громад.

Артем ЗАВНЕУСОВ