флаг

Новини

Районна комісія вирішувала долю спадку тоталітарного режиму
Питання необхідності демонтажу в районі пам’ятників і бюстів В. Леніну та перейменування вулиць, названих на честь осіб, причетних до знищення українців, було порушено під час засідання районної комісії з питань ліквідації символів тоталітаризму та повернення історичних назв у районі, яке провів 17.03.2015 перший заступник голови районної державної адміністрації Віктор Сапальов.

Під час комісії було розглянуто лист Українського інституту національної пам’яті від 06.10.2014 № 02/176, де йдеться про здійснений установою аналіз суспільно-політичної ситуації в країні, який показав, що пам’ятки і пам’ятні знаки радянського тоталітаризму є частиною історичного міфу, до якого постійно апелює російська пропаганда у своїх посяганнях на землі України. Нерідко під пам’ятниками більшовицьким діячам сепаратисти збирають антидержавні мітинги, проводять пропагандистські заходи, спрямовані на підтримку незаконних збройних формувань. Також листом зазначено, що демократизація українського суспільства та його просування на шляху до європейських цінностей неможлива без подолання наслідків тоталітаризму і важливою складовою цього процесу є демонтування символів тоталітарного радянського минулого.

Як зазначив начальник відділу культури та туризму Ігор Лехман, наразі в районі є 5 бюстів та 2 пам’ятники Леніну: у Владівці, Цвітному, Просторому, Обіточному, Верхньому Токмаку, Чернігівці. Проте всі бюсти вже здавно зняті з обліку.

Голова Комітету при райдержадміністрації із громадського контролю за діями влади Ольга Ставицька підкреслила, що символи, які залишила по собі радянська епоха, нині часто використовуються з маніпуляційною метою та носять провокаційний характер. Також вона наголосила, що існує Постанова Президента України про ліквідацію символів тоталітаризму, яку неодмінно треба виконувати, а тому відповідну символіку необхідно прибрати якнайшвидше.

Велику роботу з роз’яснення жителям району необхідності демонтажу пам’ятників та перейменування вулиць рішенням комісії буде покладено не лише на депутатів місцевих рад, але й на районну газету «Нива», бо, як справедливо зазначила її редактор Вікторія Марченко, ідея ліквідації символів радянської епохи може викликати серед старшого покоління немалий супротив.

Немаловажною складовою є також матеріальний аспект цієї справи, бо людям, які проживають на вулицях, назву яких планується змінити, доведеться платити з власної кишені за переоформлення документів. Проте, за словами Віктора Сапальова, хоча певні перешкоди даному процесу існують, і напевно, процес ліквідації символів тоталітаризму в районі триватиме не один місяць, але це не є аргументом того, щоб зупинити ці зміни, які назріли в суспільстві.

За підсумками комісії були прийняті рішення направити до селищної, сільських рад листи щодо уточнення ними переліку пам’ятників, назв вулиць, які є спадком тоталітарного режиму, організовувати зустрічі з населенням з роз’ясненнями необхідності усунення символів тоталітаризму. Також вирішено рекомендувати винести питання щодо зняття погрудь Леніну та перейменування вулиць на сесії місцевих рад.

Наразі розпочато роботу з узагальнення відповідної інформації та збору даних про історичні назви вулиць, які нині носять назви осіб, причетних до боротьби проти незалежності України, організації голодоморів та політичних репресій.