флаг

Новини

Оцініть переваги ОСББ
Шановні мешканці багатоквартирного будинку! Наше житло – найважливіший елемент сімейної власності. Сьогодні в нашій країні житло для багатьох сімей залишилося єдиним коштовним майном, про збереження якого потрібно піклуватися. А оскільки квартира знаходиться в багатоквартирному будинку, то піклуватися потрібно не тільки про неї, але і про весь будинок. Що з того, що в квартирі зроблено євроремонт, якщо в будинку протікає дах, поіржавілі стояки, а в під'їздах безлад?

Зараз мешканці будинків постійно скаржаться на ЖЕК і чекають, що в його роботі щось зміниться в кращу сторону, хоча в глибині душі впевнені, що це не так. При цьому не знають, куди йде кварплата і які роботи виконує ЖЕК на ці гроші.

Фактично ЖЕК - дорогий диспетчер з вивезення сміття та ліквідації аварійних ситуацій. Неможливо впливати на якість житлових послуг і розмір квартплати ніяк не залежить від якості одержуваних послуг. Деякі мешканці багатовартирних будинків роками чекають, коли у комунальної служби, нарешті дійдуть руки до будинку і зроблять в ньому ремонт.

Вихід з цієї ситуації, яка здається тупиковою, все-таки є. Як не банально це звучить, він - у самоорганізації самих мешканців, на основі співволодіння багатоквартирним будинком.

Справа в тому, що приватизувавши квартиру, ви особисто стали не тільки її власником, але і одчасно співвласником всіх частин будівлі, місць загального користування (підвали, сходові клітини, під'їзди тощо) і технічного обладнання (внутрішньобудинкові мережі).

Дім - це спільна власність. Тому окрім самих мешканців про свій дім не подбає ніхто, оскільки він - їхній, а не державний і не комунальний. Держава і місцева влада можуть тільки допомагати мешканцям, але не робити це замість них. Це дає право разом з іншими мешканцями створити в багатоквартирному будинку об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ).

Що ж таке ОСББ? ОСББ - це неприбуткова юридична особа, створена власниками житлових та нежитлових приміщень для спільного розпорядження, утримання та управління своїм будинком та прибудинковою територією згідно з Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку». ОСББ юридично фіксує право співвласників на спільну сумісну власність. Вищим органом управління ОСББ є загальні збори його членів. Членом ОСББ може бути кожний, хто є власником (співвласником) житлового або нежитлового приміщення. Члени ОСББ мають право обирати і бути обраними у керівні органи - правління і ревізійну комісію, достроково переобирати керівництво, а також мати право на безперешкодний доступ до документів об'єднання. Члени ОСББ самостійно керують своїм будинком, визначають кошторис свого житла, розмір внесків на його зміст, структуру управління, формують штатний розклад, мають право вибору виконавців житлово-експлуатаційних робіт (наприклад, проведення ремонтних робіт), самі визначають черговість проведення поточного ремонту і головне - набувають реального впливу на якість цих робіт. Члени ОСББ самі наймають управителя, прибиральниць, сантехніків, робітників для ремонтних робіт. Якщо якість їх праці не влаштовує, можна запросити інших, більш компетентних і сумлінних. Не потрібно буде вже нікого ні про що просити, ходити по інстанціях, писати скарги на ЖЕК.

Як показує досвід, розмір внесків у будинках ОСББ нижче, ніж у будинках, які обслуговує ЖЕК, притому, що якість надання послуг на порядок вище. На перших порах пропонується залишити той розмір плати за утримання будинку, який діє зараз. Будь-який член ОСББ може ознайомитися з бухгалтерськими документами і переконатися в цільовому використанні коштів.

Багатьох людей цікавить питання: чи збережуться пільги та субсидії у мешканців? Однозначно збережуться - керівництвом ОСББ буде підписаний договір з управлінням соціального захисту населення, від якого воно буде отримувати кошти з бюджету на компенсацію пільг і субсидій, як їх зараз отримує ЖЕК.

Як можна зробити капітальний ремонт будинку? Колишній власник будинку (місцева рада) зобов'язаний прийняти участь в організації та фінансуванні першого після передачі на баланс капітального ремонту будинку відповідно до законодавства. Також можна створити ремонтний фонд і відкладати на майбутні ремонти.

Чим раніше у Вашому будинку буде створено ОСББ, тим раніше Ви зможете жити в нормальному відремонтованому будинку і більш дорогих квартирах. Чекаємо Вашої активності і пропозицій по створенню ОСББ!

Головний спеціаліст відділу економічного розвитку та торгівлі райдержадміністрації Рубанова С.Г.