флаг

Новини

Увага! Знання правил поведінки під час грози вбереже життя!
Як захиститися від блискавки та убезпечитися від обривів проводів1) Особливості поведінки при проходженні грозового фронту

Захист від блискавки та правила поведінки під час грози
Якщо Ви не знаходитесь в зоні дії системи активного блискавкозахисту, то захиститися від блискавки майже неможливо, можна лише знизити ймовірність ураження розрядом. Для цього важливо знати правила поведінки під час грози, оскільки їх ігнорування або порушення може тягнути за собою вкрай серйозні наслідки.

Небезпека блискавки полягає в тому, що вона вражає не тільки об'єкти, в які пофапляє, але і ті, які знаходяться поряд. Ось чому опинившись під час грози на відкритій місцевості, потрібно терміново знайти укриття і припинити рух.

При цьому важливо знати, на якій відстані знаходиться грозовий фронт. Цю відстань можна визначити, підрахувавши кількість секунд, які розділяють спалах блискавки від громового звуку. Якщо їх розділяє пауза тривалістю в одну секунду, то це значить, що гроза знаходиться на відстані 300-400 м, якщо дві секунди - відповідно, грозовий епіцентр знаходиться за 600-800 м.

Під час грози найбезпечніше заховатись в низині, канаві, ямі. Одною з відомих порад є звичайне лежання на землі, але враховуючи той факт, що удар блискавки від точки удару розтікається на сотні метрів по поверхні землі, віддаючи їй електричну енергію, може вражати все на своєму шляху, що має провідникові властивості. Тож однозначно довіряти цій теорії не варто, оскільки протиставити їй можна факт рекомендованого переміщення під час грози до місця укриття невеличкими кроками, що за законами фізики зменшує силу ураження тіла людини при проходженні наземного потоку струму.

Рекомендовано до наближення грозового фронту збудувати з підручних засобів шалаш, що в деякій мірі захистить від прямого удару струмом. Також, маючи автомобіль, варто перечекати грозу в середині - корпус автомобілю виготовлено із алюмінієвих та стальних сплавів, що дозволяє блискавці обтекти кабіну по поверхні та заземлитись в поверхню землі, при цьому обійшовши суху кабіну.

Той самий ефект може надати звичайна туристична палатка, роль провідника на якій відіграє шар дощової води. Але бажано встановлювати палатку перед початком дощу, щоб земля під нею була сухою.

Розбиваючи на швидку руку табір, необхідно звернути увагу на топографію території. Наявність обгорілих або зламаних дерев повинна особливо насторожити у такій ситуації. Укриття не повинно мати блукаючих протягів. Усі металеві предмети, повинні бути якнайшвидше перенесені на відстань 20-30 м від точки вашого укриття. Перебувати в укритті варто в сидячому положенні, згрупувавшись, підігнувши під коліна голову та щільно звівши разом ступні ніг, щоб запобігти проходженню можливоіо наземного потоку струму через тіло. Також варто виготовити ізоляційну підстилку для якої можна використати туристичний килимок (каремат), надувний матрац, декілька разів згорнений поліетилен, наплічник, вільний одяг або сухі гілки хвойних та листових дерев, поліна. Ізоляційна підстилка не повинна бути вологою або мокрою.

Досить спірною є порада щодо сухості вдягненого одягу - адже з одного боку вологий одяї може послужити ініціатором проходження через нього надлишку блискавичного струму, з іншого - послужити захисним екраном для електролітичного тіла людини.

Як відомо, перебувати під кроною поодинокого дерева небезпечно. Надійне укритгя - гуща дерев. Помічено, що в одні дерева блискавка вдаряє часто, в другі - рідко, треті грозові наслідки взагалі минають. Найчастіше удари блискавки можна спостерігати на дубі. Крім нього, часто уражаються тополі, ялинки, сосни, рідше - берези, липи, і дуже рідко горіх. В копицях сіна ховатись не варто, оскільки в них блискавки влучають досить часто.

Найоптимальнішим рішенням під час грози буде знайдений дім, про перебування в якому під час грози можна попросити у господарів, пояснивши ситуацію. Перебуваючи під час грози в домі, також варто дотримуватись певних мір безпеки:
• Закрити усі вікна і кватирки;
• Вимкнути усі електроприлади, вийняти з мережі живлення всі штекери та зовнішні антени;
• Під час грози, варто знаходитись в центрі кімнати, триматись подалі від водопровідних та каналізаційних труб та мереж опалення;
• В загородніх і дачних будинках потрібно подалі триматись від печей та груб.
• Не наближатись до заземлених частин будівель та споруд, а також до опор ЛЕП на відстань менш ніж 8 м.

Кульова блискавка
Кульова блискавка - явище досить рідке і не вивчене наукою. Тим не менше, утворення такого вкрай небезпечного для життя рухливого згустку електроенергії має місце під час грозових штормів і в українських широтах. Головне при зустрічі з кульовою блискавкою - не робити різких рухів і не бігаги. Найменший рух повітря в приміщенні здатний маніпулювати її надшвидким рухом, та як запевняють певні джерела, викликати її вибух.

Якщо неподалік виникла кульова блискавка, потрібно не поспішаючи відступитись назад, закриваючи при цьому руками лице та намагатись знайти укриття. Якщо кульова блискавка реагує на рухи, варто лягти на підлогу, закривши голову і шию.

Період життя кульової блискавки як правило, не перевищує 15-20 хвилин, після чого вона вибухає, або просто зникає.

Варто пам'ятати, що в ряді випадків, пряме попадання блискавки спричиняє утворення відкритого полум'я та як наслідок - пожежі, тож потрібно заздалегідь бути готовим до такого явища.

Людині, яка постраждала від удару блискавки, варто терміново провести закритий масаж серця та штучне дихання з подальшим зняттям шоку. Будьте обережні!

2) Небезпечні наслідки при наближенні до обірваних проводів та зруйнованих опор ПЛ

Шановні громадяни!

Будьте обережні, не наближайтесь до обірваних електропроводів! При виявленні обривів електричних проводів чи інших пошкоджень в електричних мережах необхідно негайно попередити всіх про небезпеку та терміново повідомити у диспетчерську службу району електричних мереж або у місцеві органи влади чи МНС за номером 101.

Необхідно знати, що смертельно небезпечно не лише доторкатись, але й підходити на відстань ближче 8 метрів до обірваних проводів повітряних ліній електропередачі, які лежать на землі або звисають з опор чи з дерев.

Організуйте огородження місць обривів або чергування людей у таких місцях до прибуття аварійно-виїзної бригади. Своєчасне повідомлення про пошкодження електромереж значно прискорить відновлення електропостачання та допоможіе запобігти випадкам електротравматизму.

Заходи безпеки при виявленні обривів проводів:
1. Якщо Ви бачите обірваний електропровід, заборонено наближатись до цього проводу на відстань меншою за 8 м не звертаючи на клас напруги електроустановки.
2. Негайно виставити охорону біля місця обриву для запобігання наближення до проводу людей або худоби. Повідомити про обрив у район електромереж.
3. Необхідно знати, що смертельно небезпечно не лише доторкатись, але й підходити ближче ніж на 8 метрів до обірваного проводу, який лежить на землі, на гіллях дерев або звисає з опори.
4. Якщо Ви потрапили у зону ближче 8 метрів від місця дотику обірваного проводу до землі то необхідно пам'ятати про небезпеку напруги кроку - напруги між двома точками землі розташованими на відстані кроку одна від одної та зумовленої розтіканням струму замикання на землю у разі одночасного доторкання до них ногами людини.
5. Щоб уберегти себе, виходити з небезпечної зони від обірваного проводу слід дуже обережно: пересуваючи ступні ніг по землі й не відриваючи їх одну від одної. Не можна бігти, робити широкі кроки або відривати ноги від землі.

Заходи безпеки у разі наближення до зруйнованих опор:
1. Якщо Ви бачите зруйновану опору, то слід мати на увазі що поряд може знаходитись и обірваний провод, і слід прийняти всі заходи безпеки як під час обірваного проводу.
2. Небезпечно наближатись до пошкоджених опор ЛЕП на відстань менше подвійної висоти цієї опори, для унеможливлення травмування людей в наслідок її падіння.

3) Небезпека самовільного відновлення електропостачання у власних оселях

Як показує статистика, основними причинами електротравматизму серед населення є самовільне проникнення сторонніх осіб в трансформаторні підстанції з метою крадіжок електрообладнання та кольорових металів, самовільне проведення ремонтних робіт під напругою на опорах ліній електропередач, а також торкання до обірваних проводів повітряних ліній під час дощу та сильних вітрів.

Правилами забороняється стороннім особам проникати на території і в приміщення трансформаторних підстанцій та розподільчих пристроїв, відчиняти двері цих споруд, здійснювати самовільні перемикання електроапаратів та підключення до електричних мереж. Проте чимала кількість громадян нехтує цими правилами і за це тяжко розплачується. Крім того, люди піддаються спокусі розбагатіти і йдуть фактично «на смерть» заради декількох метрів мідного чи алюмінієвого дроту.

Неодноразово відомі випадки коли при спробі відновити електропостачання свого помешкання після негоди гинуть громадяни внаслідок торкання до низьковольтних виводів повітряних ліній 0,4 кВ в трансформаторній підстанції.

Однією з причин травматизму є недостатнє знання природи електричного струму і невиконання елементарних вимог безпеки.

Електричний струм не має ні запаху, ні кольору, його наявність можна визначити тільки спеціальними приладами. Дія електричного струму залежить від його величини, шляху та часу проходження, фізичного і психологічного стану людини та довкілля. Проходячи через тіло людини, струм може викликати опіки, непритомність, зупинку дихання та серцебиття і навіть смерть.

Електричний струм ураясає несподівано, коли людина торкається неізольованого проводу, струмовідних частин електроустановки або металевого предмета, що знаходиться під напругою.

Звертаємося до всіх мешканців краю з проханням дбати про свою безпеку, не бути байдужими до свого здоров'я та попереджати дітей про електронебезпеку. Просимо вас не проникати в електроустановки, не усувати в них пошкодження, не наближатись до обірваних проводів повітряних ліній електропередач на відстань меншу 8 м, застерігати від цього дітей, не проводити ремонтні роботи на опорах ліній електропередач, своєчасно попереджати диспетчерів районів електромереж про обриви проводів.

Підготував заступник начальника СЛ Зап.МЕМ М. Семеніхін.