флаг

Новини

Аграрії району розпочали жнива
Наразі одним із головних питань у районі є початок жнив. Про це мова йшла під час наради з сільгоспвиробниками, яку провів голова районної державної адміністрації Олександр Лісняк 17.06.2014 року.

Загальна площа Чернігівського району складає 120 тис. га. Сільгоспугіддя становлять 108,9 тис. га, із яких рілля - 92,8 тис. га, причому, сільгосппідприємства всіх форм власності обробляють 72,8% ріллі (66,703тис.га), а так звані "вільні селяни" обробляють 12% ріллі, майже 11 тисяч гектарів. Решта знаходиться в користуванні особистих селянських господарств і населення.

Як зазначив під час виступу начальник управління агропромислового розвитку Василь Попюк, усього сільськогосподарською діяльністю в районі займаються 142 суб'єкти господарювання різних форм власності: 19 агротовариств, кооперативів і приватних підприємств, 119 фермерських господарства та 4 державних підприємства. З них: 46 - в обробітку, яких знаходиться більше 100 га та 92 - дрібних фермерських господарств, в обробітку яких менше 100 га.

З метою підвищення ефективності розвитку рослинницької галузі району, з року в рік аграріями впроваджуються сучасні технології виробництва продукції рослинництва, закупляється нова високопродуктивна та економічно вигідна техніка, використовується сортовий посівний матеріал, застосовуються високоефективні засоби догляду за рослинами та проводяться заходи щодо оптимізації структури посівних площ. Так уже п'ятий рік поспіль сільськогосподарськими підприємствами збільшуються площі посівів зернових та кормових культур і зменшуються площі посіву технічних. Під врожай 2014 року, восени 2013 року, було посіяно озимих зернових на площі 27848 га, 101 % від планових показників. Через несприятливі посушливі весняні погодні умови, зменшено площі посіву ярих зернових. Тому зернову групу зменшено з 55,6 %, як передбачалось перспективним планом до 51,9 % Проведено коригування загальної структури посівних площ, згідно з якою ярими зерновими планувалося посіяти на площі 9245 га.

За попередніми розрахунками прогноз потреби в коштах сільгосппідприємств для проведення комплексу весняно-польових та збиральних робіт становитиме в межах 105 млн. грн., з яких 10,2 % - витрати на оплату праці з відрахуваннями, а 89,8 % - матеріальні витрати. Аналіз джерел фінансування показує, що цьогоріч, як і кілька попередніх років поспіль, аграрії фактично сподіватимуться на власні сили і розпорядливість. Із загальної суми потреби коштів, майже до 23 % від загальної потреби буде залучено кредитів.

Дотримання агротехніки вирощування, впровадження апробованих сортів та новітніх технологій сівби, внесення добрив та боротьба з шкідниками, збір врожаю сучасною технікою, дають змогу щороку збирати непогані врожаї. За прогнозними даними в цьому році передбачається отримати валовий збір зернових не менше минулого року в межах 79 тис. т у початковій вазі.

Хоча вже декілька років, через відсутність коштів, не діють ні державна ні обласна програми компенсації за придбану сільськогосподарську техніку, в районі все ж нарощуються темпи оновлення наявного машинно-тракторного парку та сільгоспмашин. В наявності сільгосппідприємств є 135 од. власних комбайнів, що беруть участь у жнивах (СК - 5, СК - 6, Дон - 1500, Кейс, Джон Дір, Масей Фергюсон, Нью Холанд, КЛААС), середній імовірний виробіток за день одного комбайна - 17,48 га, загальний виробіток всіх комбайнів за день - 2360 га.

Перспективним планом на 2014 рік передбачено посів соняшнику на площі 15200 га (22,8 % в структурі ріллі). Станом на 13.06.2012 року господарствами району посіяно на площі 17785 га (26,5 % в структурі ріллі та 117% планового показника). Пари очікуються на площі майже 10,9 тис. га. - 16,2 % в структурі ріллі, в минулому році - 10,5 тис га (15,7%). Фактично внесено мінеральних добрив на 1 га в діючій речовині під озимі зернові - 68 кг, під посів ярого ячменю - 39 кг, соняшника - 30 кг. Обробіток посівів гербіцидами сільгосппідприємства району провели на площі 24,3 тис га. Повністю проведені роботи з культивації та боронування.

За п'ять місяців поточного року на території району випали 175 мм опадів, більша частина яких, припала на квітень-травень (в червні вже - 14,2 мм), для порівняння в 2013 рік - 118,7 мм. 2012 - 121 мм, 2011 - 99,9 мм, 2010 - 137,9 мм, 2007- 117,5мм.

Також під час наради сільгоспвиробникам було роз’яснено вимоги до технічного стану сільськогосподарської техніки під час проведення жнив, наголошено на необхідності отримання вимог протипожежної безпеки під час збору врожаю та оговорено відповідальність за порушення законодавства у цій сфері. Голова райдержадміністрації Олександр Лісняк подякував тим сільгоспвиробникам, яким вдалося зберегти на своїх підприємствах пожежні машини і які активно долучаються до допомоги ДСНС при гасінні пожеж на своїх територіях.

Головний спеціаліст відділу насіннєвого контролю та охорони прав на сорти рослин Державної сільськогосподарської інспекції в Запорізькій області Алла Куковинцець роз’яснила питання апробації посівів та заготівлі насіннєвого матеріалу.

Голова РДА Олександр Лісняк також закликав усі господарства взяти участь в традиційному щорічному районному змаганні екіпажів комбайнових агрегатів. Як пояснив голова райкому профспілки працівників агропромислового комплексу Володимир Сахно, з районного бюджету на подарунки комбайнерам цьогоріч було виділено 6 тисяч гривень.