флаг

Новини

Голова Чернігівської  райдержадміністрації  Богдан  Сушко провів зустріч з представниками районних ЗМІ

      З дев’ятої години ранку 28 листопада на території десяти областей України запроваджено воєнний стан строком на 30 днів. У перелік цих областей входить і наша, Запорізька. На військове командування та органи місцевого самоврядування покладаються обов’язки запроваджувати та здійснювати заходи воєнного режиму правового стану.  Що це означає для місцевих жителів та про те, як поводитися і чого чекати в таких умовах, розповідає в інтервю представникам районним ЗМІ голова Чернігівської райдержадміністрації Богдан Володимирович Сушко.

 

Богдане Володимировичу, це вперше за останні років сімдесят в Україні введено воєнний стан. У місцевих жителів виникає багато питань…

— Розумію, людей дещо насторожують ті 24 пункти, за якими може бути обмежено права населення, аж до переселення й заборони виїзду за кордон. Нічого такого не планується. Якщо ж раптом до вас прийдуть «реквізувати» корову, квартиру чи ще щось, одразу телефонуйте в поліцію. Можуть діяти всілякі шахраї, траплятися провокації тощо. Ще раз наголошую: під час дії даного воєнного стану не планується заходів конфіскації автотранспорту та іншої власності, примусової трудової повинності, розквартирування особового складу в приватному житлі тощо.

Стосовно інших заходів, як наприклад, введення комендантської години чи обмеження торгівлі спиртними напоями – вони можуть бути введені в дію у випадку необхідності та посилення небезпеки вторгнення військ Росії. Єдина вимога — при собі завжди майте документ, який посвідчує особу: паспорт, водійські права тощо. Це заради безпеки. І моє особисте прохання до мисливців: на час воєнного стану не полюйте, бо зараз небезпечно носити зброю. На місяць можна від цього відмовитися.

Буде ще спеціальне розпорядження голови обласної держадміністрації про те, що, задля безпеки населення, не можна відключати енергоносії. Поки що у нас усе спокійно.

Головна ж мета введення воєнного стану — це оборона, мобілізація військ першого складу, який перебуває в резерві. За це проголосували всі політичні партії, це безпека нашої країни. Ось до цього треба поставитися з розумінням. Усе знаходиться під контролем. Як голова райдержадміністрації, я постійно на зв’язку з військкоматом. Закликаю всіх зберігати спокій, врівноваженість і ні в якому разі не панікувати.

Наразі мобілізовано поліцію й рятувальну службу. Цивільна поліція й СБУ також працюють у посиленому режимі.

Заробітчани та інші громадяни, які бажають виїхати, хвилюються, чи випустять їх взагалі із Запорізької області? Чи буде введено блок-пости?

 Згідно розпорядження голови ОДА, такі об'єкти буде відновлено у приморських напрямках, особливо Бердянську, який зі своїм портом є ласим шматком для агресора. Заступник командувача оперативного командування «Схід» полковник Сергій Брусов наголосив, що згідно із законодавством, Президент України здійснює керівництво Збройними силами України та іншими військовими формуваннями та правоохоронними органами через генеральний штаб Збройних сил. Стояти осторонь у цей час ніхто не має права. Наше спільне завдання – нащадкам нашим залишити нашу державу, так, щоб ми пишалися нею, а наші діти пишалися би нами. Сергій Брусов підкреслив, що кожен із нас сьогодні зобов’язаний зробити все те, що ми маємо зробити для наших нащадків. Усі, хто буде сумніватися у правильності власних дій, залишиться за бортом, а корабель «Україна» буде пливти далі вперед.

     На обласній нараді керівництва області було наголошено: люди мають жити звичайним життям, як і до цього. Можна ходити на роботу, на концерти, в магазини, на прогулянку тощо. Якщо не буде загострення конфлікту,  стаціонарних блок-постів не буде. Можна виїжджати за межі області, якщо треба — й за межі країни. Однак, якщо раніше, коли людина хотіла змінити реєстрацію місця проживання, то насамперед вона зверталася в органи місцевого самоврядування, – тепер же їй треба йти у військкомат.

Це стосується військовозобов’язаних чи всіх?

— Усіх. Декого це дивує і навіть лякає. Хтось думає, що це його вже заберуть до армії. Але це не так.

А як щодо камуфляжного одягу? Адже для декого з мешканців громади він давно вже є робочим, домашнім.

— Цивільним заборонено носити військову форму – знову ж таки, задля запобігання провокацій. Так що не випробуйте долю.

Залишається відкритим питання виборів. Що Вам про це відомо?

— Вибори будуть. І про це було сказано під час голосування у Верховній Раді. Прийнято відповідну постанову. Не слід цю ситуацію переводити в політичну площину. Свободи й права громадян ніяк не будуть порушуватись. Не йде мова ні про тиск на ЗМІ, ні про посилення цензури. Місцеве населення буде належним чином проінформоване про всі засідання ради оборони та інші події і заходи.

Я прошу розуміння і наголошую ось на чому: під час воєнного стану немає БПП, «Батьківщини», Ляшка, та інших, а є один народ, одна громада. Можна говорити багато чого, можна запитувати, чому воєнного стану не було у 2014 року, але сьогодні він є, і є безпека українських громадян понад усе, тому не будемо гратися в політику.

Ми мали бесіду з учасниками АТО, бо в нашому районі їх немало — 121. Вони також роз’яснять ситуацію своїм сусідам, друзям, рідним. Буде відповідне звернення й на сайті райдержадміністрації, у ЗМІ.

Чи буде у нас військово-цивільна адміністрація?

— Військово-цивільна адміністрація вводиться за поданням голови обласної державної адміністрації  і призначається Президентом України у випадку якихось загострень, але поки що про це мова не йде. І у нас, і загалом по Україні. Тому проживімо цей місяць без зайвої паніки. Армія у нас сильна, і ми мобілізуємося.

Дехто вважає, що воєнний стан – це назавжди.

— Ні, це тільки на місяць. Через місяць, якщо знадобиться цей стан продовжити, треба буде повторити всю процедуру, тобто зібрати РНБО, Верховну Раду, провести голосування. Це занадто складно. Без крайньої потреби цього не буде. Інакше визріють протести, а вони нікому не потрібні. Вибори мають відбутися вчасно й відповідно до чинного законодавства.

     Від себе особисто додам, воєнний стан – це екзамен для всіх, і він введений задля підвищення оборонної здатності країни. Суспільство в цей час має набратися терпіння та добре думати над вчинками, особливо, якщо вони можуть завдати шкоди національним інтересам України.