флаг

Новини

Сімейні лікарі, на старт: важливі питання про підписання договору з лікарем

З 1 квітня 2018 року стартувала офіційна національна кампанія з вибору лікаря: українці обирають терапевтів, педіатрів чи сімейних лікарів у закладах, які підключилися чи знаходяться у процесі підключення до електронної системи охорони здоров’я, та укладають із ними декларації. Відповіді на найбільш поширені запитання громадян надала Катерина Шкворець – завідувачка Чернігівської амбулаторії загальної практики – сімейної медицини Чернігівського Центру первинної медико-санітарної допомоги» (ЦПМСД).

Як підписати декларацію? Куди потрібно звертатися?

Спершу потрібно обрати лікаря. Найліпший варіант – обрати лікаря з власного досвіду, тобто того, роботою якого ви були задоволені. Інформацію про сімейних лікарів також можна отримати в реєстратурі закладів охорони здоров'я або на їхньому офіційному сайті. На дверях лікарняного закладу, який працює за медичною реформою, повинна бути відповідна емблема, яка означає, що медзаклад має сімейних лікарів, із якими можна укладати декларації, а лікарня працює за єдиною електронною системою e-Health. Хочу зазначити, що Чернігівський Центр ПМСД сьогодні перебуває в стадії підключення до електронної системи охорони здоров’я, і процес цей планується завершити до 1 липня 2018 року. У Чернігівській амбулаторії ЗПСМ Інтернет уже є. Нині здійснюється установка комп’ютерів і підключення до мережі всіх робочих точок. У Владівській амбулаторії ЗПСМ підключення до Інтернету буде здійснено незабаром.

Щоб підписати декларацію:

1. Зверніться у медзаклад, де працює терапевт, педіатр чи сімейний лікар (саме ці три спеціалісти підпадають під категорію сімейного лікаря), із яким ви хочете підписати декларацію. З собою потрібно мати паспорт, податковий номер і мобільний телефон. Якщо ви підписуєте декларацію з педіатром чи сімейним лікарем для дитини, то візьміть також свідоцтво про її народження.

2. Ваші дані та контактний телефон занесуть у систему «Електронне здоров'я». Це зробить уповноважена особа закладу ПМД: у різних медзакладах це може бути або реєстратор, або медсестра, або лікар тощо.

Зверніть увагу: декларації укладаються виключно в електронній формі, не буде жодних бланків, форм, печаток тощо. Щоб пересвідчитися, що декларацію підписує реальна людина й унеможливити будь-які спроби шахрайства, введено підтвердження за допомогою СМС-коду, який надходить на номер вашого мобільного телефону. Так, після введення даних пацієнт отримує СМС із кодом на вказаний номер телефону, який уповноважена особа медзакладу вводить у систему «Електронне здоров'я» для підтвердження.

Якщо у вас немає мобільного – не проблема: для підтвердження уповноважена особа медзакладу сфотографує чи відсканує оригінали ваших документів, щоб долучити їх до декларації в електронній системі.

3. Уповноважена особа медзакладу роздруковує із системи «Електронне здоров'я» примірник декларації для перевірки.

Уважно перевірте всі свої дані. Якщо помітили помилку, скажіть про це уповноваженій особі медзакладу. Декларацію роздруковуватимуть доти, поки все не буде правильно.

4. Якщо все правильно, уповноважена особа медзакладу роздруковує із системи «Електронне здоров'я» ще один примірник декларації. Обидва примірники декларації мають бути ідентичними й без помилок.

5. Пацієнт підписує 2 примірники декларації. Один із них залишається у вас, інший – у медзакладі.

6. Уповноважена особа медзакладу накладає електронний цифровий підпис на декларацію та надсилає її в систему «Електронне здоров'я».

Ось так ви офіційно задекларували вибір свого лікаря. Гроші за ваше обслуговування держава (НСЗУ) сплачуватиме закладу, у якому працює вибраний вами лікар. Цей процес розпочнеться одразу, коли медзаклад увійде в реформу: автономізується та укладе договір із НСЗУ.

З ким із лікарів у Чернігівському районі мешканці мають змогу укласти угоду?

У нашому районі таких лікарів 12. Це лікарі Чернігівського Центру ПМСД: сімейні лікарі Чернігівської амбулаторії ЗПСМ – Тетяна Віталіївна Богдан, Світлана Анатоліївна Богдан, Наталія Юріївна Рева, Катерина Вікторівна Шкворець, Олена Миколаївна Саленко; терапевти – Кирило Юрійович Анікєєв, Олег Володимирович Єфіменко; педіатри – Ніна Павлівна Лапіна, Анатолій Григорович Яцишин; сімейні лікарі Владівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини – Сергій Вікторович Скоробогатов, Любов Михайлівна Скоробогатова, Людмила Іванівна Грицюк.

Чи підписується декларація «раз і на все життя»?

Декларація – це документ, який підтверджує, що пацієнт хоче обслуговуватися саме в цього лікаря. Так, підписуючи декларацію з конкретним лікарем, ви повідомляєте державу (НСЗУ), що оплата за ваше обслуговування має надходити в цей медзаклад. Але декларація не є юридичним документом і не підписується «раз і назавжди». Особа можете укласти декларацію з іншим терапевтом, педіатром чи сімейним лікарем. У такому випадку не треба скасовувати попередню декларацію – достатньо просто укласти нову декларацію з обраним лікарем, а зміни автоматично зафіксуються в системі. До речі, до кінця 2018 року договір можна укласти двічі.

Якщо людина прописана не там, де живе? Як діяти в такому випадку?

З упровадженням нової системи пацієнти більше не прив’язані до медобслуговування за місцем прописки чи проживання. Кожен має право обрати терапевта, педіатра або сімейного лікаря у будь-якому медзакладі, який підключений до системи. Немає такої законодавчої вимоги – підписувати декларацію лише за місцем прописки. Ви можете обрати будь-якого лікаря, якому довіряєте і чиє місце розташування зручне для вас.

З якими питання щодо здоров’я можна звертатися до лікаря, із яким особа підписала декларацію?

До послуг сімейного лікаря входить:

спостереження за станом здоров’я пацієнтів за допомогою різних досліджень, діагностування та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів;

супровід пацієнтів із хронічними захворюваннями;

невідкладна допомога;

скерування пацієнта для надання йому вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) меддопомоги;

профілактика: вакцинація, огляди та дослідження пацієнтів із груп ризику;

виписування рецептів, за якими можна отримати препарати за програмою відшкодування вартості ліків («Доступні ліки»);

консультації.

Сімейний лікар також може спостерігати неускладнену вагітність та спостерігати за здоровою дитиною відповідно до вікових особливостей та потреб. Він також може надавати окремі послуги паліативної допомоги (сучасний напрямок медичної допомоги та соціальної опіки, що застосовується відносно пацієнтів із важкими невиліковними хворобами (в активній фазі розвитку) та обмеженою тривалістю/прогнозом життя). Наприклад, оцінити ступінь болю, призначити та виписати рецепт на наркотичні засоби, психотропні речовини для лікування больового синдрому.

Серед безкоштовних досліджень:

загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;

глюкоза крові;

загальний холестерин;

печінково-нирковий комплекс (креатинін, сечовина крові, АЛТ, білірубін, тимолова проба);

протромбін, фібриноген;

аналізи сечі;

електрокардіограма (ЕКГ) у стані спокою;

мікроскопія харкотиння;

сифіліс. У Чернігівській ЦРБ за кошти – на гепатит В, С, ВІЛ.

Безкоштовною буде екстрена медична допомога, зокрема, для пацієнтів із серцевим нападом, інсультом, апендицитом, після ДТП чи побутової травми.

До кого пацієнтові звертатися у випадку відпустки чи хвороби свого сімейного лікаря?

У разі відпустки або хвороби вашого лікаря буде заміна. Керівник Центру ПМСД призначає на його місце іншого лікаря. Так само, перебуваючи в іншому місті, можна отримати невідкладну меддопомогу в найближчій до вас амбулаторії чи поліклініці.

Який кінцевий термін вибору лікаря та підписання декларації?

Це поняття в медичній реформі досить гнучке. Кінцевого терміну як такого немає. Підписна кампанія триватиме до кінця 2018 року. Однак, якщо ви впевнені, що знайшли хорошого лікаря, не гайте часу, адже в нього може просто не залишитися місць для нових пацієнтів. Лікар може відмовити вам у підписанні декларації, якщо він уже набрав максимально рекомендовану кількість пацієнтів: сімейний лікар може обслуговувати 1800 пацієнтів, терапевт – 2000, педіатр – 900.

Також хочу наголосити, що нинішня відсутність підключення Чернігівського Центру ПМСД до електронної системи e-Health – тимчасова, і вона не означає, що підписна кампанія відтерміновується. Уже зараз можна звернутися до обраного вами лікаря, залишити йому копії необхідних документів, забезпечивши собі таким чином місце. Про час підписання декларації лікар вас повідомить.

Усі матимуть змогу підписати декларацію.

Ірина Яковенко-Єременко, районна газета "Нива"