флаг

Новини

ДОСТУПНІ ЛІКИ

МОЗ України оновило перелік «Доступних ліків»: до списку додано 41 новий препарат. У Чернігівському районі програма почала діяти з 1 березня. Щоб отримати рецепти, пацієнти повинні звернутися до сімейних лікарів. За даними Департаменту охорони здоров'я Запорізької ОДА, загалом у новому реєстрі препаратів, що беруть участь у програмі «Доступні ліки», налічується 239 торгових назв, із них 47 – безоплатних.

Міністерство охорони здоров’я України затвердило новий реєстр препаратів урядової програми «Доступні ліки», які пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, діабетом ІІ типу та бронхіальною астмою можуть отримати безоплатно або з незначною доплатою (наказ МОЗ України від 05.02.2018 № 177). До оновленого реєстру ліків увійшло 239 препаратів 48 виробників, із яких 18  – українських і 30 – іноземних. Раніше у програмі брали участь 198 препаратів і 43 виробники. Оновлений реєстр також був доповнений ще 2 діючими речовинами для лікування серцево-судинних захворювань та діабету ІІ типу: лозартан (11 препаратів) та глібенкламід (3 препарати). Загалом у програмі – 23 діючі речовини. У порівнянні з попереднім переліком, у новому реєстрі стало на 24 позиції більше для пацієнтів, які хворіють на серцево-судинні захворювання, на 14 – для діабету ІІ типу, на 3 – для лікування бронхіальної астми.

Завдяки новому механізму ціноутворення (додаткові 5 днів для фармкомпаній для зниження своїх цінових пропозицій), список безоплатних препаратів вдалося розширити додатково на 13 найменувань. У новому переліку вже міститься 47 препаратів, що на 100 % відшкодовуватимуться за державний кошт. Доплата за інші, залежно від роздрібної ціни препарату та розміру відшкодування державою, коливається від 0,09 грн до 311 грн.

У реєстрі лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, затвердженому наказом Міністерства охорони здоров’я України № 111 від 22.01.2018 р., указані, зокрема, аміодарон, амлодипін, атенолол, верапаміл, гідрохлортіазид, спіронолактон, фуросемід, дигоксин, еналаприл, карведилол, клопідогрель, бісопролол, гліклазид, метформін, нітрогліцерин, ізосорбіду динітрат, беклометазон, будесонід, сальбутамол, метопролол, симвастатин, глібенкламід, лозартан. Крім міжнародної непатентованої назви, у Реєстрі зазначені: торгова назва лікарського засобу, форма випуску, сила дії (дозування), кількість одиниць лікарського засобу у споживчій упаковці, код АТХ, найменування і країна виробника, номер реєстраційного посвідчення на лікарський засіб, дата закінчення строку дії реєстраційного посвідчення на лікарський засіб, оптово-відпускна ціна за упаковку (грн), роздрібна ціна за упаковку (грн), добова доза лікарського засобу, рекомендована ВООЗ, розмір відшкодування добової дози лікарського засобу (грн), розмір відшкодування за упаковку лікарського засобу (грн), сума доплати за упаковку (грн). Із повним переліком програм, у якому зазначено розмір відшкодування за кожний препарат, можна ознайомитися на офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я.

Урядова програма «Доступні ліки» стартувала у квітні 2017 року. У Запорізькій області програма видачі препаратів за оновленими списками почала діяти з 1 березня 2018 року. Згідно з офіційними даними МОЗ, за 9 місяців роботи програми пацієнти отримали ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми майже за 14 млн рецептів на понад 614 млн грн бюджетних коштів. Як повідомила головний лікар КЗ «Чернігівський Центр ПМСД» Чернігівської селищної ради Тетяна Богдан, у Чернігівському районі послугами урядової програми скористалися 1369 пацієнтів, із них 987 чоловік із серцево-судинними захворюваннями, 347 – із цукровим діабетом, 35 – із бронхіальною астмою. На реалізацію програми було виділено 291 тис. грн, із них використано 282 тис. грн. Для того, щоб отримати препарати за цією програмою, пацієнтові потрібно звернутися до сімейного лікаря. За виписаним рецептом із зазначенням діючої речовини пацієнтові видадуть обрані ліки в аптеці, що бере участь у програмі.

Минулого року в нашому районі реалізацію програми «Доступні ліки забезпечували державне комунальне підприємство «Центральна районна аптека № 95» і приватна «Аптека Доктор МОМ». Нині за цією програмою працює лише центральна районна аптека, розташована у приміщенні поліклініки центральної районної лікарні. За додатковими роз’ясненнями і консультаціями можна звертатися до сімейних лікарів Центру ПМСД (Т. В. Богдан, С. А. Богдан, Н. Ю. Реви, К. В. Шкворець, О. М. Саленко, К. Ю. Анікєєва, О. В. Єфіменка) і Владівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини (С. В. Скоробогатова, Л. М. Скоробогатової, Л. І. Грицюк).

Минулоріч працівники ДКЗ «Центральна районна аптека № 95» обслужили левову частку рецептів – 5 684 на суму 382 тис. грн. За словами директорки аптеки Світлани Носко, у день їм доводилося приймати до сотні, а то й більше клієнтів, які приходили з рецептами за програмою «Доступні ліки», крім цього, – обслуговувати інші державні та районні програми і стандартні замовлення пацієнтів. Тож хотілося б, щоб і інші аптеки долучилися до роботи урядової програми. Із цим слушним зауваженням Світлани Іванівни солідарні і головний лікар, і інші медичні працівники Центру ПМСД, які пояснюють, що аптеки відмовляються працювати за цією програмою, адже багатьом підприємцям вона не цікава. За словами лікаря загальної практики – сімейна медицина КЗ «Чернігівський Центр ПМСД» Чернігівської селищної ради, завідувачки поліклінічного підрозділу КУ «Чернігівська ЦРЛ» Чернігівської селищної ради Світлани Богдан, минулого року в роботі цієї програми було багато недоліків. Усього лікарями Центру ПМСД минулого року було виписано 8 691 рецепт, із них отоварено – 6985. Таким чином, доля 1706 рецептів лишається невідомою: хворі могли їх просто викинути, залишити в себе або, можливо, в аптеці. Часто пацієнти поверталися з аптеки з неотовареними рецептами тому, що на той момент такого дозування або препарату не було в наявності. Лікарям доводилося переписувати рецептурні бланки, а це – зайві розтрати. Вартість одного рецептурного бланка – 9 копійок. Здавалося б, невеликі гроші, але якщо помножити їх на кількість марно витрачених бланків, виходить не така вже й мала сума. І все це – бюджетні кошти. У Центрі ПМСД врахували ці недоліки й завели журнали обліку видачі рецептів, які підлягають відшкодуванню за програмою «Доступні ліки». У них сімейні лікарі зазначатимуть дату видачі рецепта, прізвище, ім'я та по батькові хворого, дату його народження, домашню адресу, назву препарату, його дозування. Фіксуватиметься також номер рецепта й підпис хворого. Тепер пацієнти повертатимуть неотоварені рецептурні бланки лікарям. Усі ці дані фіксуватимуться з метою ефективного ведення обліку рецептурних бланків.

Минулого року пацієнти часто безпідставно звинувачували лікарів у тому, що вони виписують рецепти неправильно. Як пояснює Світлана Богдан, справа в тому, що, відповідно до наказу МОЗ № 360 «Про затвердження Правил виписування рецептів на лікарські засоби і вироби медичного призначення, Порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їхніх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків» від 19.07.2005 із доповненнями, лікарі повинні вказувати в рецептурному бланку не торгову назву препарату, а діючу речовину. Отже, вони не знають, які препарати пацієнтам запропонують в аптеці.

Світлана Анатоліївна зауважує, що рецепт дійсний протягом 10 днів. У випадку відсутності виписаного лікарем препарату, вона радить пацієнтам не купувати ліки за власні кошти, а почекати 10 днів, поки аптека замовить і завезе необхідні препарати.

Сьогодні гострою проблемою є питання доступності ліків для пацієнтів із периферії. Багато з них просто не мають можливості приїхати в Чернігівку, щоб особисто отримати необхідні для лікування препарати. На думку Світлани Богдан, було б ідеально, якби медпрацівники, які відповідають за свій пункт або лікарню, приїжджали з переліком виписаних рецептів, отоварювали їх в аптеці й відвозили на периферію, але поки що реалізувати цей задум дуже складно. Лікарі висловлюють сподівання, що всі недоліки роботи програми «Доступні ліки» минулого року будуть ураховані, і співпраця КЗ «Центр ПМСД», аптеки й місцевої влади буде більш тісною і продуктивною. У перші два дні березня «доступні ліки» в Чернігівському районі вже встигли отримати 62 особи. За словами Світлани Носко, сьогодні основні препарати, які виписували за програмою минулоріч, у аптеці наявні у повному обсязі. За потреби, вони будуть замовляти й інші препарати, які виписуватимуть лікарі.

Районна газета "Нива"